Anyagcsere Típus Teszt
Nem vagyunk egyformák... Útmutató az anyagcsere-típus teszt kitöltéséhez
A teszt célja az egyes anyagcsere-típusok jellemzőinek, mintázatainak felismerése a válaszaidban. Minden kérdésnél karikázd be a Rád legjellemzőbb választ (A, B vagy C)! Néhány esetben előfordulhat, hogy úgy találod egyik válasz sem ad teljesen pontos képet, ilyenkor válaszd ki azt, amelyik nagy általánosságban elmondható Rólad. Nem biztos, hogy kapásból ismered a tested reakcióit egy adott ételre, ételcsoportra. Ezekben az esetekben tedd félre a kérdőívet egy kis időre, amíg tesztelni tudod a kérdéses ételre adott reakcióidat. Nagyon fontos, hogy a kérdéseket annak tükrében válaszold meg, hogy ténylegesen hogyan érzed magad a jelenben, és ne az alapján, hogy hogyan kéne, vagy hogyan szeretnéd érezni magad. Gondold át a válaszaidat, és légy őszinte! Ne feledd, itt nincs jó vagy rossz válasz 🙂
1. Ideális reggeli
Az emberek egy része szerint a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Metabolikus szempontból ez így ebben a formában nem igaz. Ugyanis bármikor, amikor táplálékot veszünk magunkhoz, nagyon fontos az, amit elfogyasztunk. Működésünk attól függ, milyen típusú üzemanyaggal látjuk el testünket. Milyen típusú reggeli tölt fel leginkább energiával, és érzed magad jól tőle?
2. Reggeli étvágy
Az étvágy rendkívül eltérő lehet az emberek között, a farkaséhségtől kezdve a normálison át az egészen kis étvágyig. Természetesen étvágyad napról napra is változhat bizonyos mértékben, ám jelen esetben az általában jellemző mértékre vonatkozik a kérdés. A „normál” étvágy azt jelenti, hogy szabályos időközönként, jellemzően a főétkezések környékén megéhezel, normális mértékben.
Az étvágyam reggelente:
3. Étvágy ebédkor
Sok embernél az étvágy eltérő lehet az ebéd, illetve a vacsora esetén a reggelihez képest. Másoknak egész nap hasonló mértékű az étvágyuk. Jelöld be azt a választ, amely általánosságban az esetek többségében a legjellemzőbb Rád.
Az étvágyam ebéd környékén jellemzően:
4. Gyümölcs-saláta ebédre
Hogyan érzed magad egy nagy adag gyümölcs-saláta elfogyasztása után, cottage cheese-zel vagy joghurttal, ha mindezt ebédre eszed?
5. Étvágy vacsorakor
Sok embernél a vacsora környékén jelentkezik a legerősebben az éhség. Másoknál pont az ellenkezője történik, egyáltalán nem éhesek már estére. Milyen az étvágyad a vacsora tájékán a többi napszakhoz képest? Válaszd ki azt az opciót, amely a leginkább jellemzi az étvágyadat vacsoratájban.
Az étvágyam vacsora környékén jellemzően:
6. Ideális vacsora
A helyesen megválasztott vacsora az egész éjszakára kitartó energiával tölti fel szervezetünket. Ugyanakkor a nem a típusnak megfelelő vacsora után könnyen kimerültnek érezheted magad, ami egyenesen a kanapén való tespedéshez vezethet. Milyen ételek után érzed magad a legjobban a bőrödben este, vacsora után?
7. Desszert
Az ételek az ízek legkülönbfélébb variációit kínálják számunkra. Időről időre szeretjük megtapasztalni ezeket az ízeket, és mindnek jótékony hatású szerepet kell betöltenie az egészségünk érdekében. A legtöbben szeretik az édes ízt, de nem ugyanolyan mértékben és mennyiségben. Mi az általános hozzáállásod az étkezések utáni desszertfogyasztáshoz?
8. Kedvenc desszertek
Mik a kedvenc édességeid? Melyiket választod a leggyakrabban? Még ha nem is kifejezetten szereted a desszerteket, de mégis választanod kell, melyik felé hajlasz leginkább? Megjegyzés: a fagyi okkal nem szerepel a listán, mivel szinte mindenki szereti a fagyit függetlenül az anyagcsere-típusától.
9. Édességfogyasztás
Szinte alig létezik olyan ember, aki nem szereti az édességet. A kérdés itt nem arra vonatkozik, hogy szereted-e vagy sem az édességeket, hanem hogy hogyan reagál a tested, amikor önmagában édességet fogyasztasz (pl. süti, keksz, cukor, nyalóka stb.)?
10. Kedvenc ételek
Tegyük fel, hogy szülinapod van, és minden szabályt, megkötést, ami fogyókúrával kapcsolatos most kidobunk az ablakon. Bármit megengedhetsz magadnak a kedvenc ételeid közül. Ha ma este egy pazar vacsorára vagy hivatalos, milyen típusú ételeket válogatnál össze?
11. Étkezési szokások
A különböző metabolikus típusoknak eltérő érzéseik vannak az ételekkel kapcsolatban. Az emberek egy részénél kiemelt szerepet tölt be az étel a mindennapokban. Sokat gondolnak rá. Jóval az étkezések előtt elképzelik, mit fognak enni. Imádnak a kajáról beszélni, különösen a kedvenceikről vagy éppen azokról, amiket utálnak, szeretnek sztorizgatni egy-egy jó kajálásról vagy étteremről. Jelmondatuk az „azért élünk, hogy együnk”. Másoknak az étel szinte az utolsó gondolatuk, akár még enni is elfelejtenek. Számukra az étel nem más, mint az élet szükségszerű velejárója, mintsem valódi élvezetet nyújtó dolog. Jelmondatuk „azért eszünk, hogy éljünk”. Mi a Te hozzáállásod az ételhez?
12. Éhség érzet
Az éhség egy rakás tünetet tud produkálni, kezdve az ételekre való gondolástól, a kínzó éhség érzeten át egészen a hányingerig. Mi jellemző az éhség érzetedre?
13. Étkezések gyakorisága
Hány alkalommal eszel egy nap? A válasz azt tükrözze, hogy hányszor van szükséged étkezésre. A maximum energia és teljesítmény fenntartásához egyeseknek naponta több mint 3 alkalommal kell enniük, míg másoknak a 2 is elegendő. Hány alkalommal van szükséged evésre a jó közérzet és a hatékony működés érdekében?
14. Étkezések kihagyása
Egyes metabolikus típusok alig érzik meg, ha régóta nem ettek semmit. Gyakran az történik, hogy az órájukra rápillantva veszik észre, mennyi idő telt már el az előző étkezésük óta. Más típusok pedig azonnal megérzik, ha kihagytak egy étkezést. Testük jelez, ha itt az étkezés ideje. Ők azok, akik ha kihagynak egy étkezést, teljesítményük drasztikusan romlani kezd. Mi történik, ha 4 óra vagy annál több idő telik el két étkezés között, vagy akár teljesen ki is marad egy étkezés?
15. Energiahordozók
A táplálék az élet üzemanyaga. Ám a különböző ételeknek eltérő energia szint emelő hatása van az egyes anyagcsere-típusok esetében. A legtöbb ember tisztában van azzal, milyen típusú ételt, italt kell elfogyasztania ahhoz, hogy energiához jusson, például valami tápláló ételt, vagy valami gyorsan felszívódó dolgot, mint a cukor, vagy éppen koffeint. Mely élelmiszerek adnak általában számodra tartós energiát?
16. Energiaforrások
Milyen típusú ételek vesznek vissza az energiádból ahelyett, hogy inkább feltöltenének, mint ahogy reméled tőlük?
17. Adagok
A legtöbben háromszor étkeznek egy nap. Ám az elfogyasztott ételek mennyisége igen eltérő lehet. Néhányan jókora adagokat szednek, akár kétszer, háromszor is. Mások keveset esznek, és attól is eltelnek. Ha nem vagy biztos a válaszban, a következőképpen gondolkodj: amikor elmentek étterembe, olyankor általában kevesebbet eszel, mint a többiek, esetleg többet, vagy nagyjából ugyanannyit.
18. Nassolás
A kérdés a napi háromszori étkezést veszi alapul. Ha ez az eset Nálad is, akkor általában szükséged van valamilyen köztes étkezésre, tízóraira, uzsonnára, vagy a 3 főétkezés elegendő számodra ahhoz, hogy rendben működjél?
19. Kedvenc nassok
Egy jó tízórainak/uzsonnának tartós energiával kell ellátnia, hozzá kell járulnia a jó közérzethez, és nem mellesleg csillapítania kell az éhséget. Továbbá nem kéne olyan negatív hatásokat kiváltania, mint például az édesség utáni sóvárgás. Mindezek tükrében milyen nassokat részesítesz előnyben?
20. Koncentráció
A koncentrálás és az intenzív mentális munka rengeteg energiát igényel, emiatt szervezetünknek elegendő és megfelelő típusú üzemanyagra van szüksége ahhoz, hogy fenntartsa a figyelmet. A helytelenül megválasztott táplálékok kontrollálhatatlan gondolatok sorához vezethetnek az idegi stimulációnak köszönhetően. Vagy bágyadtnak, álmosnak érzed magad, hirtelen előtör egy gondolat, ami szinte azonnal el is száll. Mely ételek akadályoznak a koncentrálásban?
21. Sóvárgás
Néhány embernél az egyes ételek iránti sóvárgás egyáltalán nem jellemző, így csak akkor válaszolj a kérdésre, ha nálad bizony fennáll a kívánósság bizonyos ételcsoportok iránt. A cukor alapból nincs a válaszok között, hiszen a legtöbb ember alacsony energiaszint esetén azonnal valami édesre gondol. Jelöld meg azokat az ételcsoportokat, melyek iránt sóvárogni szoktál (a cukron kívül).
22. Zsíros ételek
A közvéleménnyel ellentétben manapság már elmondható, hogy a zsíros ételek nem mindenki számára annyira rosszak. Sőt bizonyos metabolikus típus számára kifejezetten hasznosak. Mennyire kedveled a zsíros ételeket? Ne feledd, a válaszodnak nem azt kell tükröznie, hogy hogyan kéne viszonyulnod a zsíros ételekhez. Tök őszintén, mennyire szereted vagy nem szereted az zsíros kajákat?
23. Magas zsírtartalmú ételek
Szeretni a zsírosabb ételeket egy dolog, ám testünk reakciója azok elfogyasztására már más kérdés. Derítsük ki! A kérdés arra vonatkozik, hogyan érzed magad zsírfogyasztás után, függetlenül attól, hogy jó vagy sem számodra a zsír. Válaszd ki azt, amelyik a legjobban jellemzi tested reakcióját egy magasabb zsírtartalmú étkezés után.
24. Sós ételek
Sós, ugyanúgy mint az édes, az alapízek egyike. És hasonlóan az édes ízhez, különböző a hozzá fűződő viszonya az embereknek, és a testük reagálása a sós ételekre. Néhány ember erősen sózza az ételeit, és szinte sóvárog a sós iránt. Mások nem kifejezetten függnek tőle, és kifejezetten úgy találják, hogy minden étel túl sós. Függetlenül attól, hogy a só jó-e vagy sem Neked, milyen érzeteket vált ki a szervezetedből?
25. Savanyú ételek
A savanyú, hasonlóan az édeshez és sóshoz, az alapízek egyike. Néhányan kifejezetten kedvelik a savanyú ízt, gyakran megkívánják a savanyú ételeket, mint a savanyú uborka, savanyú káposzta, ecet, citromlé vagy joghurt. Vannak, akik kifejezetten irtóznak a savanyú íztől, vagy szimplán nem kedvelik annyira. Hogyan viszonyulsz a savanyú ízhez?
26. Álmatlanság
Többféle alvászavar létezik. Az álmatlanság bizonyos típusa esetén az ember rendszeresen felkel az éjszaka közepén valami okból, ha másért nem, legalább kimenni a fürdőszobába. Jellemző erre a típusú alvászavarra, hogy az embernek ennie kell valamit ahhoz, hogy újra vissza tudjon aludni. Mindezek tudatában, jellemző Rád valamelyik állítás?
27. Kávé
A kávé – helyesen elkészítve és mértékkel fogyasztva – elfogadható ital bizonyos metabolikus típus esetén. Természetesen bármi, ami túlzott mértékben kerül elfogyasztásra, káros lehet, még a víz is. Ennek ellenére a kávé másként hat minden emberre. Válaszd ki azt, amelyik a legjobban jellemzi a kávé Rád gyakorolt hatását.
28. Időjárás
Az éghajlat, a hőmérséklet, a környezet – óriási különbségek lehetnek az emberek közérzete, energiaszintje, hatékonysága és kedve között a fentiek függvényében. Valaki a melegben kap erőre, míg mások csak kókadoznak. Van, aki hidegben a legtevékenyebb, míg megint mások ezalatt begubóznak, hibernálják szinte magukat. Válaszd ki azt, amelyik a legjobban jellemzi az időjárás hatását Rád nézve.
29. Rovarcsípés és fullánk
Senki sem szereti a darázscsípést vagy a szúnyogcsípést. Ám testünk válaszreakciója igencsak eltérő lehet egyes emberek esetében. Kezdve az enyhe, alig érezhető és látható, gyorsan múló reakciótól a nagyon erős (nem allergiás) tünetekig, beleértve a viszketést, fájdalmat, zúzódást, felhólyagosodást, mely csak nagy sokára tűnik el, néha hetekig hónapokig tartó nyomot hagyva maga után a bőrön. Milyen hatással vannak Rád a rovarcsípések?
30. Hízás
Amikor olyan ételeket eszel, amik nem az anyagcsere-típusodnak megfelelőek, akkor általában a táplálék nem hasznosul energiaként, hanem helyette zsírként tárolódik. Melyik jellemző a hízásodra?
A teszt kitöltéséhez fel kell iratkoznod a hírlevelünkre!
Köszönjük a feliratkozást!