1. Hormonos bevezetés
Egy olyan párnapos kis tudáscsomagot raktam össze, ami alatt a legfontosabb hormonokat, azok működését ismerheted meg.
Nem feltétlenül az anatómia lesz az, amit át szeretnék adni, sokkal érdekesebb az, hogy melyik hormonnak milyen hatása van az egészségünkre, jóllétünkre, boldogságunkra és kiegyensúlyozottságunkra vonatkozóan.
2. A karmester pajzsmirigy
A testünkben lévő minden egyes szervünknek és sejtünknek nagy szüksége van a pajzsmirigy hormonokra ahhoz, hogy olajozottan tudjanak funkcionálni. A pajzsmirigy tulajdonképpen az anyagcsere funkcióknak a sebességét és az aktivitását szabályozza, mint például az oxigén-felhasználás, a zsíranyagcsere vagy szénhidrátanyagcsere.
3. A stresszes mellékvese
A kortizol az egyik legfontosabb hormon a szervezetben és számos élettani funkciót szabályoz. Több folyamatban részt vesz, a szénhidrát-, fehérje-, és zsíranyagcserét is beleértve, így a vércukor szabályozásának fő résztvevője. A pajzsmirigy hormonok hatékonyságában, megfelelő működésében is jelentős a szerepe van, hiszen a megfelelő mennyiségű kortizol elengedhetetlen a pajzsmirigy hormonok termelődéséhez. De szerepe van a T4 – T3 hormonná való átalakításban is, valamint a pajzsmirigyhormon érzékelő receptorok elvárható működésében.
4. Nőségünk irányítói
Az előző videók után már látod, hogy milyen egymásra ható folyamatos munka zajlik a szervezetünkben, és mennyire összefügg minden mindennel. Például látjuk azt, hogy milyen összefüggés van az inzulinrezisztencia és a hormonzavarok között akkor, amikor a hormonok egymásra hatnak. Mint amikor a kortizol növeli a sejtek inzulinrezisztenciáját, és így ezt az állapotot is súlyosbítja. Azt is láttuk, hogy az emelkedett kortizolszint és magas inzulinszint gátolja a pajzsmirigyhormon aktiválódását, ami a pajzsmirigy alulműködéséhez vezethet.
5. Enni vagy nem enni
A kutatókat régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogy hogyan lehetne mondjuk egy tablettával szabályozni az éhséget, mert valljuk be, ez óriási business lenne, hiszen kb minden második ember fogyni szeretne. Olyan sokan panaszkodnak arra, hogy folyamatosan éhesek, állandóan ennének, inzulinrezisztenciában pedig különösen.
Milyen hormonok szabályozzák az éhséget és a jóllakottságot?
6. Boldog hormonok
Milyen hormonok felelősek azért, hogy jól érezzük magunkat? Mik azok a boldogsághormonok? Biztosan hallottál már a szerotoninról és a dopaminról. Ezek egy jó része az agyban termelődik, és hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat. A szerotoninnak nyugtató, lazító hatása van, az antidepresszáns gyógyszerek is erre a hormonra hatnak, emelik a szerotonin szintjét. Az agy mellett a beleink is termelnek szerotonint, baktériumok egy csoportja ezen dolgozik. Ezért is fontos a bélflóra egyensúlya, minél több a jó baktérium, annál boldogabbak leszünk. A baktériumtörzsek szélsőséges eltolódása például a depresszió mögött megfigyelhető.
A laikus szerepbe helyezkedve a leggyakrabban előforduló tévhitekre kérdezek rá.
Jódozott sót fogyasztok, akkor én már rendben is vagyok?
Hashimotos vagyok, tilos nekem a jód?
Tudom, nagy téma, és sokan azért nem foglalkoznak vele, mert rengeteg az információ, és még több az ellentmondás.
Mi most helyretesszük az alapokat, és egyértelmű löketet adunk a témában való elmélyüléshez.